High Quality 240hz Motion Blur - Public Viewing Monitor-PVM240-IP-M – Perfect Display
Short Description:
Features
Specification
Related Video
Feedback (2)
High Quality 240hz Motion Blur - Public Viewing Monitor-PVM240-IP-M – Perfect Display Detail:
Key features:
Model Number: PVM240-IP-M
23.6″ Black Panel Widescreen LED “A” Commercial-Grade Monitor
Full HD 1920×1080 / 16:9
1920×1080 2 Mega Pixel HD D-WDR Camera
DC Auto Iris 2.8-12 mm Varifocal Lens
720×480 Camera BNC Output
Motion Sensor and Time Interval based Source Switching
Alert Text / Multi-Color Blinking LED
HDMI In / VGA In / AV(Composite) In / Camera (CVBS) Out /
Audio In-Out
3D Comb Filter / De-Interlace
Camera and Monitor OSD / Remote Control
PIP / PBP
Auto Source Switching
Auto Power & Source Recovery
VESA Wall Mount 100 x 100 / 200 x 200
AC 110~240V or DC 24V Dual Voltage
3-Year Warranty
Specification
Display
Model No.:   PVM240-IP-M
Panel type:   23.6
Aspect Ratio:  16:9
Brightness:  300 cd/m²
Contrast Ratio:  1000:1 Static CR
Resolution:  1920 x 1080@60Hz
Response Time: <5ms(G2G)
Video system:  NTSC/PAL
Frequency(H) : 31~80Khz
Frequency(V) :  56~75Hz
AV(composite)In :  1/1
Camera out :  RJ45+AV
Input Interface :  HDMI In/VGA In/AV/CVBS
PC Stereo In/Out :   1/1
Multi Display Function : PIP/PBP/VOV
Filter Type: 3D Comb-filter/De-Interlace
Analog Video Resolution:  720 TV Line
Multi Language:  English,Spanish, French,German,Italian,
Portuguese, Dutch and others
Outline Dimension: 551.6mmX407.9X73.3
  1. Weight/G.Weight: 10kg/13.5kg
VESA Mount:  100mmX100mm/M4X8 Screws
IR Remote Control: YES
Power:   AC 110~240V (50/60Hz)-50W
24V DC
12V DC Output
Warranty:  3 Years
Operating Temperature/Humility:    -10°C- 50°C/ 5%-90%
Regulation:  CE, ROHS, UL, FCC(A), Reach, Wee
Camera Type:2 Mega Pixel IP Camera
Image Sensor:  2 Mega Pixel C-MOS Sensor
Lens: Manual focus 2.8~12mm Lens
Total / Effect Pixel: 1920(H) x 1080p(V) 30fps
Video Compression:  H.264, CBR, VBR support
Video Out:  1ch CVBS (NTSC/PAL) / 1ch RJ-45 output
Motion Detection:   Support, can chose the defection input, PIP or full screen on every input
Ethernet Port: 10 / 100 Base-T
Webclient Connection Protocol: Win 10, 8, 7, Vista, XP, Win CE, Chrome, iOS, Linux, TCP/IP
Function: 2D/3D NR, M-ZOOM, DPC, HLC/BLC, Defog, D/N, DWDR, AGC, AWB, IR SMART
Dynamic IP:  Dedicated dynamic IP service
Multi-media player specification (Optional)
External Storage: SD/SDHC CARD, USB 2.0 HOST
Output: HDMI(1080p), AV(720P) +YPbPr (1080P)Built-in
VIDEO Resolution: 1080P @60Hz, 1080P @50Hz, 1080
@60Hz, 1080i@50Hz,720P @60Hz, 720P @50Hz, downward compatible