z

Вести

 • Што е монитор од 144 Hz?

  Стапката на освежување од 144 Hz во мониторот во основа се однесува на тоа дека мониторот освежува одредена слика 144 пати во секунда пред да ја фрли рамката на екранот.Овде Херц ја претставува единицата за фреквенција во мониторот.Во едноставни термини, тоа се однесува на тоа колку слики во секунда може да понуди дисплејот...
  Прочитај повеќе
 • Best USB-C monitors in 2022

  Најдобри USB-C монитори во 2022 година

  USB-C мониторите се пазар кој брзо расте затоа што добивате висока резолуција, брз пренос на податоци и можности за полнење од еден кабел.Повеќето USB-C монитори работат и како приклучни станици бидејќи доаѓаат со повеќе порти, што ослободува простор во вашата работна област.Другата причина зошто USB-...
  Прочитај повеќе
 • Best USB-C monitors that can charge your laptop

  Најдобри USB-C монитори кои можат да го наполнат вашиот лаптоп

  Бидејќи USB-C брзо стана стандардна порта, најдобрите USB-C монитори го обезбедија своето место во светот на компјутерите.Овие модерни дисплеи се витални алатки, а не само за корисниците на лаптоп и ултрабук кои се ограничени од она што нивните преносливи уреди го нудат во однос на поврзувањето.USB-C портите се...
  Прочитај повеќе
 • What You Need for HDR

  Што ви треба за HDR

  Што ви треба за HDR Прво и основно, ќе ви треба HDR-компатибилен дисплеј.Покрај екранот, ќе ви треба и HDR извор, кој се однесува на медиумот што ја дава сликата на екранот.Изворот на оваа слика може да варира од компатибилен Blu-ray плеер или видео стриминг...
  Прочитај повеќе
 • What is refresh rate and Why is it important?

  Што е стапка на освежување и зошто е важно?

  Првото нешто што треба да го утврдиме е „Што точно е стапката на освежување?За среќа, не е многу сложено.Стапката на освежување е едноставно колку пати екранот ја освежува сликата што ја прикажува во секунда.Можете да го разберете ова со споредување со стапката на слики во филмови или игри.Ако некој филм се снима на 24...
  Прочитај повеќе
 • The price of power management chips increased by 10% this year

  Цената на чиповите за управување со енергија се зголеми за 10% оваа година

  Поради фактори како што се целосниот капацитет и недостигот на суровини, сегашниот добавувач на чипови за управување со енергија постави подолг датум за испорака.Времето на испорака на чиповите за потрошувачка електроника е продолжено на 12 до 26 недели;времето на испорака на автомобилски чипови е од 40 до 52 недели.Е...
  Прочитај повеќе
 • REVIEW OF MARITIME TRANSPORT-2021

  ПРЕГЛЕД НА ПОМРЕСКИ ПРЕВОЗ-2021

  Во својот Преглед на поморскиот транспорт за 2021 година, Конференцијата на Обединетите нации за трговија и развој (UNCTAD) рече дека тековниот пораст на стапките на контејнерски товари, доколку се одржи, може да ги зголеми нивоата на глобалните цени на увозот за 11% и нивото на потрошувачките цени за 1,5% досега и 2023. Влијанието на т...
  Прочитај повеќе
 • The 32 EU countries abolished the inclusive tariffs on China, which will be implemented from December 1st!

  32-те земји од ЕУ ги укинаа инклузивните царини за Кина, кои ќе почнат да се применуваат од 1 декември!

  Генералната царинска управа на Народна Република Кина, исто така, неодамна издаде известување во кое се наведува дека, почнувајќи од 1 декември 2021 година, сертификатот за потекло на системот за генерализирана предност повеќе нема да се издава за стоки што се извезуваат во земјите-членки на ЕУ, Обединетото Кралство, Канада, ...
  Прочитај повеќе
 • Nvidia enters the meta universe

  Nvidia влегува во мета универзумот

  Според Geek Park, на есенската конференција CTG 2021 година, Хуанг Ренксун уште еднаш се појави да му ја покаже на надворешниот свет својата опсесија со мета универзумот.„Како да се користи Omniverse за симулација“ е тема во целата статија.Говорот ги содржи и најновите технологии од областите на qu...
  Прочитај повеќе
 • Asian Games 2022: Esports to make debut; FIFA, PUBG, Dota 2 among eight medal events

  Азиски игри 2022: Еспортот ќе дебитира;FIFA, PUBG, Dota 2 меѓу осумте натпревари за медали

  Еспортот беше демонстративен настан на Азиските игри 2018 во Џакарта.ESports ќе го има своето деби на Азиските игри 2022 година со доделување медали во осум игри, објави во средата Олимпискиот совет на Азија (ОЦА).Осумте игри за медали се FIFA (направени од EA SPORTS), верзија на Азиските игри ...
  Прочитај повеќе
 • What is 8K?

  Што е 8К?

  8 е двојно поголем од 4, нели?Па кога станува збор за 8K видео/резолуција на екранот, тоа е само делумно точно.Резолуцијата 8K најчесто е еднаква на 7.680 на 4.320 пиксели, што е двапати поголема од хоризонталната резолуција и двојно поголема од вертикалната резолуција од 4K (3840 x 2160).Но, како што можете сите вие ​​математички генијалци ...
  Прочитај повеќе
 • EU rules to force USB-C chargers for all phones

  Правилата на ЕУ за присилување на USB-C полначи за сите телефони

  Производителите ќе бидат принудени да создадат универзално решение за полнење на телефони и мали електронски уреди, според новото правило предложено од Европската комисија (ЕК).Целта е да се намали отпадот со охрабрување на потрошувачите повторно да ги користат постоечките полначи кога купуваат нов уред.Сите продадени паметни телефони на...
  Прочитај повеќе
123Следно >>> Страница 1/3