page_banner

Çfarë të kërkoni në një monitor lojrave

Lojtarët, veçanërisht ata hardcore, janë qenie shumë të përpikta, veçanërisht kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një monitori perfekt për një pajisje të lojërave. Atëherë, çfarë kërkojnë ata kur bëjnë pazar?

Madhësia dhe Rezolucioni

Këto dy aspekte shkojnë dorë për dore dhe janë pothuajse gjithmonë të parat që konsiderohen para se të blini një monitor. Një ekran më i madh është padyshim më i mirë kur flisni për lojëra. Nëse dhoma e lejon atë, zgjidhni një 27 inç për të siguruar shumë pasuri të paluajtshme për ato grafikë që tërheqin sytë.

Por një ekran i madh nuk do të jetë i mirë nëse ka një rezolucion të dobët. Synoni të paktën një ekran të plotë HD (me definicion të lartë) me një rezolucion maksimal 1920 x 1080 piksel. Disa monitorë të rinj 27 inç ofrojnë Wide Quad High Definition (WQHD) ose 2560 x 1440 piksel. Nëse loja, dhe pajisja juaj e lojrave, mbështet WQHD, ju do të trajtoheni me grafikë edhe më të mirë se HD të plotë. Nëse paratë nuk janë problem, mund të shkoni edhe në Ultra High Definition (UHD) duke siguruar 3840 x 2160 piksele të lavdisë grafike. Ju gjithashtu mund të zgjidhni midis një ekrani me një raport pamjeje 16: 9 dhe një me 21: 9.

Refresh Rate dhe Pixel Response

Shkalla e rifreskimit është sa herë merr një monitor për të tërhequr përsëri ekranin në sekondë. Matet në Hertz (Hz) dhe numrat më të lartë nënkuptojnë imazhe më pak të paqarta. Shumica e vëzhguesve për përdorim të zakonshëm vlerësohen në 60Hz, gjë që është mirë nëse thjesht po bëni gjëra zyre. Lojërat kërkojnë të paktën 120Hz për përgjigje më të shpejtë të imazhit dhe është një parakusht nëse planifikoni të luani lojëra 3D. Ju gjithashtu mund të zgjidhni për monitorë të pajisur me G-Sync dhe FreeSync që ofron sinkronizimin me kartën grafike të mbështetur për të lejuar ritme të ndryshueshme të rifreskimit për një përvojë edhe më të butë të lojrave. G-Sync kërkon një kartë grafike të bazuar në Nvidia ndërsa FreeSync mbështetet nga AMD.

Përgjigja e pikselëve të monitorit është koha që një pixel mund të kalojë nga e zeza në të bardhë ose nga një hije gri në tjetrën. Matet në milisekonda dhe sa më të ulëta numrat aq më shpejt përgjigja e pikselëve. Një përgjigje e shpejtë me piksel ndihmon në zvogëlimin e pikseleve fantazmë të shkaktuara nga imazhe lëvizëse të shpejta të shfaqura në monitor, gjë që çon në një pamje më të butë. Përgjigja ideale e pikselave për lojërat është 2 milisekonda, por 4 milisekonda duhet të jenë mirë.

Teknologjia e panelit, hyrjet video dhe të tjera

Panelet e përdredhura Nematic ose TN janë më të lira dhe ato ofrojnë shpejtësi të shpejta të rifreskimit dhe përgjigje pixel duke i bërë ato perfekte për lojëra. Sidoqoftë ato nuk ofrojnë kënde të gjera të shikimit. Rreshtimi vertikal ose panelet VA dhe ndërrimi në aeroplan (IPS) mund të ofrojnë kontraste të larta, ngjyra të shkëlqyera dhe kënde të gjera të shikimit, por janë të ndjeshme ndaj imazheve fantazmë dhe objekteve të lëvizjes.

Një monitor me hyrje të shumëfishta video është ideal nëse jeni duke përdorur formate të shumëfishta lojrash si konzolla dhe PC. Porta të shumëfishta HDMI janë të shkëlqyera nëse duhet të kaloni midis burimeve të shumta të videos si teatri juaj i shtëpisë, konsolën tuaj të lojës ose pajisjen tuaj të lojërave. DisplayPort është gjithashtu i disponueshëm nëse monitori juaj mbështet G-Sync ose FreeSync.

Disa monitorë kanë porta USB për luajtjen e drejtpërdrejtë të filmave, si dhe altoparlantë me nën-vufer për një sistem më të plotë lojrash.

Çfarë madhësie është monitori i kompjuterit?

Kjo varet shumë nga rezolucioni që synoni dhe sa hapësirë ​​keni për tavolinë. Ndërsa më të mëdhenjtë tentojnë të duken më mirë, duke ju dhënë më shumë hapësirë ​​në ekran për punë dhe imazhe më të mëdha për lojëra dhe filma, ato mund të shtrijnë rezolucionet e nivelit fillestar si 1080p deri në kufijtë e qartësisë së tyre. Ekranet e mëdha gjithashtu kërkojnë më shumë hapësirë ​​në tryezën tuaj, kështu që ne do të paralajmëronim blerjen e një ultrawide masive si JM34-WQHD100HZ në listat tona të produkteve nëse jeni duke punuar ose duke luajtur në një tryezë të madhe.

Si rregull i shpejtë, 1080p duket e mrekullueshme deri në rreth 24 inç, ndërsa 1440p duket mirë deri në 30 inç. Ne nuk do të rekomandonim një ekran 4K më të vogël se 27 inç pasi nuk do të shihni përfitimin e vërtetë të atyre pikseleve shtesë në atë hapësirë ​​relativisht të vogël nga ajo rezolucion.

A janë monitorët 4K të mirë për lojëra?

Ata mund të jenë. 4K ofron kulmin e detajeve të lojrave dhe në lojërat atmosferike mund t'ju japë një nivel krejt të ri zhytjeje, veçanërisht në ekranet më të mëdha që mund të shfaqin plotësisht atë masë të atyre pikseleve në gjithë lavdinë e tyre. Këto shfaqje me rezolucion të lartë me të vërtetë shkëlqejnë në lojërat ku nivelet e kornizave nuk janë aq të rëndësishme sa qartësia vizuale. Thënë kjo, ne mendojmë se vëzhguesit me ritëm të lartë të rifreskimit mund të japin një përvojë më të mirë (sidomos në lojëra me ritëm të shpejtë si rekreativë), dhe nëse nuk keni xhepat e thellë për të dalë në një kartë grafike të fuqishme ose dy, do të merrni ato nivele kornizash në 4K. Një ekran 27 inç, 1440p ende është vendi i ëmbël.

Gjithashtu mbani në mend performancën e monitorit tani është shpesh e lidhur me teknologjitë e menaxhimit me kornizë si FreeSync dhe G-Sync, kështu që shikoni për këto teknologji dhe karta grafike të pajtueshme kur merrni vendime për monitorin e lojërave. FreeSync është për kartat grafike AMD, ndërsa G-Sync punon vetëm me GPU-të e Nvidia.

Cila është më e mirë: LCD apo LED?

Përgjigja e shkurtër është që të dy janë njësoj. Përgjigja më e gjatë është se kjo është një dështim i marketingut të kompanisë në përcjelljen e duhur të produkteve të saj. Sot shumica e vëzhguesve që përdorin teknologjinë LCD janë të ndriçuara me LED, kështu që zakonisht nëse po blini një monitor është edhe ekran LCD dhe LED. Për më shumë një shpjegim mbi teknologjitë LCD dhe LED, ne kemi një udhëzues të tërë kushtuar tij.

Thënë kjo, ka shfaqje OLED për t'u marrë parasysh, megjithëse këto panele nuk kanë bërë ende një ndikim në tregun e desktopit. Ekranet OLED kombinojnë ngjyrën dhe dritën në një panel të vetëm, i famshëm për ngjyrat e tij të gjalla dhe raportin e kontrastit. Ndërsa kjo teknologji ka bërë dallgë në televizione për disa vite tani, ata sapo kanë filluar të bëjnë një hap paraprak në botën e monitorëve desktop.

Çfarë lloj monitori është më i mirë për sytë tuaj?

Nëse vuani nga lodhja e syve, shikoni për monitorë që kanë të integruar softuer të filtrit të dritës, veçanërisht filtra që janë krijuar posaçërisht për lehtësimin e problemeve të syve. Këto filtra janë krijuar për të bllokuar më shumë dritë blu, e cila është pjesa e spektrit që ndikon më shumë në sytë tanë dhe është përgjegjëse për shumicën e problemeve të lodhjes së syve. Sidoqoftë, mund të shkarkoni gjithashtu aplikacione të programeve të filtrit të syve për çdo lloj monitori që merrni


Koha e postimit: Jan-18-2021