page_banner

Што да барате во монитор за игри

Гејмерите, особено оние хардкор, се многу педантни суштества, особено кога станува збор за избор на совршен монитор за игри опрема. Па, што бараат кога купуваат?

Големина и резолуција

Овие два аспекти одат рака под рака и скоро секогаш се првите кои се разгледуваат пред да се купи монитор. Поголемиот екран е дефинитивно подобар кога зборувате за игри. Ако собата ви го дозволува тоа, одберете 27-инчен простор за да обезбедите многу недвижен имот за оние графики со око.

Но, голем екран нема да биде добар ако има слаба резолуција. Имајте цел барем целосен HD (висока резолуција) екран со максимална резолуција од 1920 x 1080 пиксели. Некои понови 27-инчни монитори нудат Wide Quad High Definition (WQHD) или 2560 x 1440 пиксели. Ако играта, и вашата играчка опрема, поддржуваат WQHD, ќе бидете третирани со уште подобра графика од целосниот HD. Ако парите не се проблем, можете дури и да отидете во Ultra High Definition (UHD), обезбедувајќи 3840 x 2160 пиксели од графичка слава. Можете исто така да изберете помеѓу екран со размер од 16: 9 и еден со 21: 9.

Освежи стапка и одговор на пиксел

Стапката на освежување е колку пати мониторот треба да го прецрта екранот во секунда. Се мери во Херц (Hz) и повисоки броеви значат помалку нејасни слики. Повеќето монитори за заедничка употреба се оценети со 60Hz, што е добро ако само работите канцелариски работи. Игри за игри бараат најмалку 120Hz за побрзо реагирање на сликата и е предуслов ако планирате да играте 3D игри. Вие исто така може да се определите за монитори опремени со G-Sync и FreeSync што нуди синхронизација со поддржана графичка картичка за да дозволите променливи стапки на освежување за уште помазно искуство со игри. G-Sync бара графичка картичка базирана на Nvidia, додека FreeSync е поддржан од AMD.

Одговорот на пикселот на мониторот е времето кога пикселот може да премине од црна во бела или од една сива нијанса во друга. Се мери во милисекунди и колку е помал бројот, толку е побрз одговорот на пикселот. Брзиот одговор на пикселите помага да се намалат пикселите на духови предизвикани од брзи движечки слики прикажани на мониторот, што доведува до помазна слика. Идеален одговор на пиксели за игри е 2 милисекунди, но 4 милисекунди треба да биде добро.

Панел технологија, влезови на видео и други

Twisted Nematic или TN панелите се најевтини и тие нудат брзи брзини на освежување и реакција на пиксели што ги прави совршени за игри. Сепак, тие не нудат широки агли на гледање. Вертикално порамнување или панели VA и вклучување во авион (IPS) може да понудат високи контрасти, извонредна боја и широк агол на гледање, но се подложни на слики од духови и артефакти на движење.

Мониторот со повеќе влезови на видео е идеален ако користите повеќе формати на игри, како конзоли и компјутери. Повеќе HDMI приклучоци се одлични ако треба да се префрлате помеѓу повеќе извори на видео како што се вашиот домашен театар, вашата конзола за игри или вашата опрема за игри. DisplayPort е исто така достапен ако вашиот монитор поддржува G-Sync или FreeSync.

Некои монитори имаат USB порти за директно репродукција на филм, како и звучници со сабвуфер за поцелосен систем на игри.

Која големина компјутерски монитор е најдобар?

Ова многу зависи од резолуцијата што ја насочувате и колку простор за биро. Иако поголемите имаат тенденција да изгледаат подобро, ви даваат поголем простор на екранот за работа и поголеми слики за игри и филмови, тие можат да ги истегнат резолуциите на почетното ниво како 1080p до границите на нивната јасност. На големите екрани, исто така, им треба повеќе простор на вашата работна маса, па затоа би претпазлиле купување на масовно ултравидеј како JM34-WQHD100HZ во нашите списоци со производи, ако работите или играте на голема работна маса.

Како брзо правило, 1080p изгледа одлично до околу 24 инчи, додека 1440p изгледа добро и над 30 инчи. Ние не би препорачале 4K екран помал од 27 инчи, бидејќи нема да ја видите вистинската корист од тие дополнителни пиксели во релативно мал простор според таа резолуција.

Дали 4K мониторите се добри за игри?

Тие можат да бидат. 4K нуди врв на деталите за игри и во атмосферските игри може да ви даде целосно ново ниво на потопување, особено на поголемите дисплеи кои можат во целост да ја прикажат таа маса од тие пиксели во сета своја слава. Овие дисплеи со висока резолуција навистина се одлични во игрите каде што стапките на рамки не се толку важни како визуелната јасност. Со оглед на тоа, сметаме дека мониторите со висока стапка на освежување можат да донесат подобро искуство (особено во брзи игри како стрелците), и освен ако имате длабоки џебови за да испрскате со моќна графичка картичка или две, вие не сте ќе ги добиете тие стапки на рамки на 4K. 27-инчен, 1440p дисплеј сè уште е слаткото место.

Исто така, имајте на ум дека перформансите на мониторот сега се често поврзани со технологии за управување со рамки, како што се FreeSync и G-Sync, затоа внимавајте на овие технологии и компатибилни графички картички кога донесувате одлуки за монитор за игри. FreeSync е за графички картички AMD, додека G-Sync работи само со графички процесори на Nvidia.

Што е подобро: ЛЦД или ЛЕР?

Краткиот одговор е дека и двајцата се исти. Подолгиот одговор е дека ова е неуспех во маркетингот на компанијата во правилното пренесување на нејзините производи. Денес, повеќето монитори кои користат ЛЦД-технологија имаат осветлување со LED диоди, така што обично ако купувате монитор, тој е и ЛЦД и ЛЕД-дисплеј. За повеќе објаснувања за LCD и LED технологиите, имаме цел водич посветен на тоа.

Со тоа, има OLED дисплеи што треба да се разгледаат, иако овие панели сè уште немаат влијание врз пазарот на работната површина. OLED-екраните комбинираат боја и светлина во еден панел, познат по своите живописни бои и однос на контраст. Додека таа технологија прави бран во телевизорите веќе неколку години, тие само што започнаа да прават пробен чекор во светот на десктоп мониторите.

Каков вид на монитор е најдобар за вашите очи?

Ако страдате од напрегање на очите, побарајте монитори кои имаат вграден софтвер за филтрирање светло, особено филтри кои се специјално дизајнирани за олеснување на проблеми со очите. Овие филтри се дизајнирани да блокираат повеќе сина светлина, што е дел од спектарот што најмногу влијае на нашите очи и е одговорен за повеќето проблеми со напрегањето на очите. Сепак, можете да преземате и апликации за софтвер за филтри за очи за кој било вид монитор што го добивате


Време на објавување: 18.01.2001