page_banner

Модел: OG34RWA-165Hz

Модел: OG34RWA-165Hz

Краток опис:

Визуелите на UHD се брилијантно поддржани со брзина на освежување од 165hz за да се осигураат дека дури и брзо-подвижните секвенци се појавуваат помазни и подетални, давајќи ви ја дополнителната предност кога играте игри. И, ако имате компатибилна графичка картичка AMD, тогаш можете да ја искористите вградената технологија FreeSync на мониторот за да го елиминирате кинењето и пелтечењето на екранот кога играте игри. Исто така, ќе можете да бидете во чекор со сите маратони за игри доцна во ноќта, бидејќи мониторот има режим на екран што ја намалува изложеноста на емисии на сина светлина и помага да се спречи заморот на очите.


 • FOB Цена: 0,5 - 9999 УСД / Парче
 • Мин. Количина на нарачка: 100 парче / парчиња
 • Способност за снабдување: 10000 парче / парчиња месечно
 • :
 • Детали за производот

  Клучни карактеристики

  • 34 "VA Cueved панел со резолуција 34400x1440 WQHD
  • Време на одговор на OD 8ms и стапка на освежување од 165Hz
  • Агол на гледање 178º / 178º (CR> 10)
  • Прикажи приклучок за пристаниште и HDMI
  • Без пелтечење или кинење со G-Sync технологија
  • Дизајнот без рамка носи подобро визуелно искуство
  • FlickerFree и технологија со низок син режим

  Што е стапка на освежување?

  Првото нешто што треба да го утврдиме е „Што точно е стапка на освежување?“ За среќа, не е многу сложено. Брзина на освежување е едноставно бројот на пати што екранот ја освежува сликата што ја прикажува во секунда. Можете да го разберете ова споредувајќи го со брзината на кадри во филмови или игри. Ако филмот се снима со 24 слики во секунда (како што е кино-стандардот), тогаш содржината на изворот покажува само 24 различни слики во секунда. Слично на тоа, дисплејот со брзина на прикажување од 60Hz покажува 60 „рамки“ во секунда. Тоа всушност не е рамки, бидејќи екранот ќе се освежува 60 пати во секоја секунда, дури и ако не се смени ниту еден пиксел, а на екранот се прикажува само изворот што му се дава. Сепак, аналогијата е сè уште лесен начин да се разбере основниот концепт зад стапката на освежување. Поголема брзина на освежување значи можност за управување со поголема брзина на враќање. Само запомнете, дека на екранот се прикажува само изворот што се напојува со него, и затоа, повисоката стапка на освежување може да не го подобри вашето искуство ако брзината на освежување е веќе поголема од брзината на рамката на вашиот извор.

  Што е QHD?

  QHD е кратенка за четвртина со висока дефиниција. Резолуцијата QHD го доби своето име за нудење четири пати поголема од дефиницијата на стандардната HD aka 720p (1280 x 720 резолуција). Екраните QHD се забележуваат значително поостри од моделите со Full HD (FHD) ака 1080p резолуција (1920 x 1080), кои се многу почести и исто така поевтини од QHD дисплеите.

  Освежи стапка и игри

  Сите видео игри се дадени од компјутерски хардвер, без оглед на нивната платформа или графика. Најчесто (особено во платформата за компјутер), рамките се плукаат толку брзо колку што можат да се генерираат, бидејќи ова обично се претвора во помазна и поубава игра. Lessе има помало одложување помеѓу секоја индивидуална рамка и затоа помалку заостанувања на влезот.

  Проблем што може да се појави понекогаш е кога рамките се прикажуваат побрзо од брзината со која се освежува екранот. Ако имате дисплеј од 60Hz, што се користи за играње рендерирање 75 фрејмови во секунда, може да доживеете нешто што се нарекува „кинење екран“. Ова се случува затоа што дисплејот, кој прифаќа влез од графичкиот процесор во нешто редовни интервали, веројатно ќе го фати хардверот помеѓу рамките. Резултатот од ова е кинење на екранот и несигурно движење на екранот. Многу игри ви овозможуваат да ја ограничите стапката на рамка, но ова значи дека не го користите вашиот компјутер во целосна можност. Зошто да потрошите толку многу пари на најновите и најголемите компоненти, како што се графички процесори и процесори, RAM и SSD дискови ако сакате да ги искористите нивните можности?

  Кое е решението за ова, можеби ќе се запрашате? Поголема стапка на освежување. Ова значи или купување компјутерски монитор од 100Hz, 144Hz или 165Hz. Надградбата од 60Hz до 100Hz, 144Hz или 165Hz е многу забележлива разлика. Тоа е нешто што само треба да го видите сами, и не можете да го направите тоа со гледање на видео на екранот од 60Hz.

   Сепак, адаптивната стапка на освежување е нова врвна технологија која станува сè попопуларна. NVIDIA го нарекува овој G-SYNC, додека AMD го нарекува FreeSync, но основниот концепт е ист. Екранот со G-SYNC ќе ја праша графичката картичка колку брзо ги испорачува рамките и соодветно ја прилагодува брзината на освежување. Ова ќе го елиминира кинењето на екранот со која било брзина на рамка до максималната брзина на освежување на мониторот. G-SYNC е технологија за која NVIDIA наплатува висок надоместок за лиценцирање и може да додаде стотици долари на цената на мониторот. FreeSync од друга страна е технологија со отворен извор обезбедена од AMD, и додава само мала сума на цената на мониторот. Ние како совршен дисплеј го инсталираме FreeSync на сите наши игри монитори како стандард.

  Треба ли да купам G-Sync и FreeSync компатибилен монитор за игри?

  Општо земено, Freesync е исклучително важен за игри, не само за да се избегне кинење, туку и за да се осигури целокупно неспокоено искуство. Ова е особено точно ако користите хардвер за игри што емитува повеќе рамки отколку што може да се справи со вашиот дисплеј.

  G-Sync и FreeSync се решенија за обете проблеми со освежување на дисплејот со исто темпо како што се прикажани рамките од графичката картичка, што резултира во непречено играње без солзи.

  Freesyn
  Picture (6)

  Што е HDR? 

  Дисплеите со висок динамички опсег (HDR) создаваат подлабоки контрасти со репродукција на повисок динамички опсег на осветленост. HDR-мониторот може да направи светлата да изгледаат посветли и да даваат побогати сенки. Ажурирањето на вашиот компјутер со HDR монитор вреди ако играте видео игри со висококвалитетна графика или гледате видеа во HD резолуција.

   Без да навлегуваме премногу во техничките детали, HDR-дисплејот произведува поголема осветленост и длабочина на бојата од екраните изградени за да ги исполнуваат постарите стандарди. 

  Picture (9)
  HDR 400

  Време на брз одговор го намалува духот и замаглувањето при транзиција на пиксели, секогаш одржувајќи го непријателот и теренот точно во фокусот за време на хаотичните моменти.

  Picture (10) • Претходно:
 • Следно:

 • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја