page_banner

Модел: YM32CFE-165HZ

Модел: YM32CFE-165HZ

Краток опис:


Детали за производот

1
2

Клучни карактеристики

  • 32 "VA панел со Full HD резолуција 1920x1080
  • Време на одговор на MPRT 1ms и стапка на освежување од 165Hz
  • Приказна порта + 2 * HDMI конекции
  • Без пелтечење или кинење со AMD FreeSync технологија
  • Кривина R1800 R1500
  • FlickerFree и технологија со низок син режим

Што е стапка на освежување?

Првото нешто што треба да го утврдиме е „Што точно е стапка на освежување?“ За среќа, не е многу сложено. Брзина на освежување е едноставно бројот на пати што екранот ја освежува сликата што ја прикажува во секунда. Можете да го разберете ова споредувајќи го со брзината на кадри во филмови или игри. Ако филмот се снима со 24 слики во секунда (како што е кино-стандардот), тогаш содржината на изворот покажува само 24 различни слики во секунда. Слично на тоа, дисплејот со брзина на прикажување од 60Hz покажува 60 „рамки“ во секунда. Тоа всушност не е рамки, бидејќи екранот ќе се освежува 60 пати во секоја секунда, дури и ако не се смени ниту еден пиксел, а на екранот се прикажува само изворот што му се дава. Сепак, аналогијата е сè уште лесен начин да се разбере основниот концепт зад стапката на освежување. Поголема брзина на освежување значи можност за управување со поголема брзина на враќање. Само запомнете, дека на екранот се прикажува само изворот што се напојува со него, и затоа, повисоката стапка на освежување може да не го подобри вашето искуство ако брзината на освежување е веќе поголема од брзината на рамката на вашиот извор.

Зошто е важно?

Кога ќе го поврзете вашиот монитор со графички процесор (Единица за обработка на графика / графичка картичка), мониторот ќе прикаже што и да му испраќа графичкиот процесор, со која било брзина на рамка што му го праќа, на или под максималната брзина на кадар на мониторот. Побрзите стапки на рамката овозможуваат какво било движење да се прикажува на екранот непречено (Слика 1), со намалено замаглување на движењето. Ова е многу важно кога гледате брзо видео или игри.

Освежи стапка и игри

Сите видео игри се дадени од компјутерски хардвер, без оглед на нивната платформа или графика. Најчесто (особено во платформата за компјутер), рамките се плукаат толку брзо колку што можат да се генерираат, бидејќи ова обично се претвора во помазна и поубава игра. Lessе има помало одложување помеѓу секоја индивидуална рамка и затоа помалку заостанувања на влезот.

Проблем што може да се појави понекогаш е кога рамките се прикажуваат побрзо од брзината со која се освежува екранот. Ако имате дисплеј од 60Hz, што се користи за играње рендерирање 75 фрејмови во секунда, може да доживеете нешто што се нарекува „кинење екран“. Ова се случува затоа што дисплејот, кој прифаќа влез од графичкиот процесор во нешто редовни интервали, веројатно ќе го фати хардверот помеѓу рамките. Резултатот од ова е кинење на екранот и несигурно движење на екранот. Многу игри ви овозможуваат да ја ограничите стапката на рамка, но ова значи дека не го користите вашиот компјутер во целосна можност. Зошто да потрошите толку многу пари на најновите и најголемите компоненти, како што се графички процесори и процесори, RAM и SSD дискови ако сакате да ги искористите нивните можности?

Кое е решението за ова, можеби ќе се запрашате? Поголема стапка на освежување. Ова значи или купување компјутерски монитор од 100Hz, 144Hz или 165Hz. Надградбата од 60Hz до 100Hz, 144Hz или 165Hz е многу забележлива разлика. Тоа е нешто што само треба да го видите сами, и не можете да го направите тоа со гледање на видео на екранот од 60Hz.

 Сепак, адаптивната стапка на освежување е нова врвна технологија која станува сè попопуларна. NVIDIA го нарекува овој G-SYNC, додека AMD го нарекува FreeSync, но основниот концепт е ист. Екранот со G-SYNC ќе ја праша графичката картичка колку брзо ги испорачува рамките и соодветно ја прилагодува брзината на освежување. Ова ќе го елиминира кинењето на екранот со која било брзина на рамка до максималната брзина на освежување на мониторот. G-SYNC е технологија за која NVIDIA наплатува висок надоместок за лиценцирање и може да додаде стотици долари на цената на мониторот. FreeSync од друга страна е технологија со отворен извор обезбедена од AMD, и додава само мала сума на цената на мониторот. Ние како совршен дисплеј го инсталираме FreeSync на сите наши игри монитори како стандард.

144Hz11

Треба ли да купам компатибилни G-Sync и FreeSync гејмерски монитор?

Општо земено, Freesync е исклучително важен за игри, не само за да се избегне кинење, туку и за да се осигури целокупно неспокоено искуство. Ова е особено точно ако користите хардвер за игри што емитува повеќе рамки отколку што може да се справи со вашиот дисплеј.

G-Sync и FreeSync се решенија за обете проблеми со освежување на дисплејот со исто темпо како што се прикажани рамките од графичката картичка, што резултира во непречено играње без солзи.

Freesyn
Picture (6)

Што е HDR? 

HDR 400

Дисплеите со висок динамички опсег (HDR) создаваат подлабоки контрасти со репродукција на повисок динамички опсег на осветленост. HDR-мониторот може да направи светлата да изгледаат посветли и да даваат побогати сенки. Ажурирањето на вашиот компјутер со HDR монитор вреди ако играте видео игри со висококвалитетна графика или гледате видеа во HD резолуција.

 Без да навлегуваме премногу во техничките детали, HDR-дисплејот произведува поголема осветленост и длабочина на бојата од екраните изградени за да ги исполнуваат постарите стандарди. 

Picture (9)

Време на брз одговор го намалува духот и замаглувањето при транзиција на пиксели, секогаш одржувајќи го непријателот и теренот точно во фокусот за време на хаотичните моменти.

Picture (10)

Панелот VA (Вертикално усогласување) дава свој белег со обезбедување напредни стапки на освежување, поостри односи на контраст и elвездени агли на гледање. Сите овие средства го прават овој панел идеален за игри и уметнички активности.

mal
Закривен дисплеј 1800R

Закривениот дизајн од 1800R степени ве потопува во целата акција, без оглед каде ќе изберете да седите во собата.

mactilo (2)
Монтажа на Wallид VESA

Моделот за поставување на wallид VESA ви дава слобода да изберете оптимална позиција за гледање на вашиот монитор, да го елиминирате нередот на кабелот и да заштедите вреден простор за вашата играчка и работна станица.

mactilo (1)

  • Претходно:
  • Следно:

  • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја