page_banner

Modeli: JM272QE-144Hz

Modeli: JM272QE-144Hz

Përshkrim i shkurtër:

Vizualët QHD mbështeten në mënyrë të shkëlqyeshme nga një shpejtësi tepër e shpejtë e rifreskimit 144Hz për të siguruar sekuencat edhe me lëvizjen e shpejtë duken më të butë dhe më të detajuar, duke ju dhënë këtë avantazh të shtuar kur luani lojëra. Dhe, nëse keni një kartë grafike të pajtueshme AMD, atëherë mund të përfitoni nga teknologjia e integruar e monitorit FreeSync për të eleminuar këputjen dhe belbëzimin e ekranit kur luani lojëra. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të vazhdoni me çdo maratonë lojërash natën vonë, pasi monitori përmban një modalitet ekrani që zvogëlon ekspozimin ndaj emetimeve të dritës blu dhe ndihmon në parandalimin e lodhjes së syve.


Detaje të Produktit

1
untitled.95

Karakteristikat kryesore

  • Paneli IPS 27 "me Rezolucion 2560x1440 QHD
  • Koha e përgjigjes MPRT 1ms dhe shpejtësia e rifreskimit 95Hz
  • Lidhëset Display Display + HDMI
  • Asnjë belbëzim ose grisje me AMD FreeSync Technology
  • Paneli IPS sjell kënde vizuale më të mira
  • Teknologji FlickerFree dhe Low Blue Mode

Çfarë është shpejtësia e rifreskimit?

Gjëja e parë që duhet të vendosim është "Çfarë saktësisht është shpejtësia e rifreskimit?" Për fat të mirë nuk është shumë komplekse. Shpejtësia e rifreskimit është thjesht numri i herëve që një ekran freskon imazhin që tregon për sekondë. Ju mund ta kuptoni këtë duke e krahasuar me shpejtësinë e kuadrove në filma ose lojëra. Nëse një film xhirohet me 24 korniza në sekondë (siç është standardi i kinemasë), atëherë përmbajtja burimore tregon vetëm 24 imazhe të ndryshme në sekondë. Në mënyrë të ngjashme, një ekran me një shpejtësi shfaqjeje prej 60Hz tregon 60 "korniza" për sekondë. Në të vërtetë nuk janë korniza, sepse ekrani do të rifreskohet 60 herë në sekondë edhe nëse nuk ndryshon një pixel i vetëm, dhe ekrani tregon vetëm burimin që ushqehet me të. Sidoqoftë, analogjia është ende një mënyrë e thjeshtë për të kuptuar konceptin thelbësor prapa ritmit të rifreskimit. Një shpejtësi më e lartë e rifreskimit do të thotë aftësia për të trajtuar një shpejtësi më të lartë të kornizës. Vetëm mos harroni, se ekrani tregon vetëm burimin që ushqehet me të, dhe për këtë arsye, një shpejtësi më e lartë e rifreskimit mund të mos e përmirësojë përvojën tuaj nëse ritmi juaj i rifreskimit është tashmë më i lartë se shpejtësia e kornizës së burimit tuaj.

Pse është e rëndësishme?

Kur lidhni monitorin tuaj me një GPU (Njësia e Përpunimit të Grafikës / Kartela Grafike) monitori do të shfaqë çfarëdo që GPU i dërgon, me çfarëdo shkalle kornize që i dërgon, në ose nën shpejtësinë maksimale të kornizës së monitorit. Ritmet më të shpejta të kornizës lejojnë që çdo lëvizje të jepet në ekran më mirë (Figura 1), me turbullirë të lëvizjes së zvogëluar. Kjo është shumë e rëndësishme kur shikoni video ose lojëra të shpejta.

Rifresko normën dhe lojërat

Të gjitha lojërat video jepen nga pajisja kompjuterike, pavarësisht nga platforma ose grafika e tyre. Kryesisht (veçanërisht në platformën PC), kornizat pështyhen aq shpejt sa mund të gjenerohen, sepse kjo zakonisht përkthehet në një lojë më të butë dhe më të këndshme. Do të ketë më pak vonesë midis secilit kornizë individuale dhe për këtë arsye më pak vonesë e hyrjes.

Një problem që mund të ndodhë ndonjëherë është kur kornizat po jepen më shpejt sesa shpejtësia me të cilën freskohet ekrani. Nëse keni një ekran 60Hz, i cili po përdoret për të luajtur një lojë që jep 75 korniza për sekondë, mund të përjetoni diçka të quajtur "grisje ekrani". Kjo ndodh sepse ekrani, i cili pranon hyrjen nga GPU në intervale disi të rregullta, ka të ngjarë të kapë harduerin midis kornizave. Rezultati i kësaj është grisja e ekranit dhe lëvizja e vrullshme, e pabarabartë. Shumë lojëra ju lejojnë të kapni shpejtësinë e kornizës suaj, por kjo do të thotë që nuk po e përdorni PC tuaj në aftësinë e tij të plotë. Pse të shpenzoni kaq shumë para në komponentët më të fundit dhe më të mëdhenj si GPU-të dhe CPU-të, RAM-in dhe disqet SSD nëse do të kapni kapacitetet e tyre?

Cila është zgjidhja për këtë, mund të pyesni veten? Një normë më e lartë e rifreskimit. Kjo do të thotë ose të blini një monitor kompjuteri 120Hz, 144Hz ose 165Hz. Këto shfaqje mund të trajtojnë deri në 165 korniza në sekondë dhe rezultati është një lojë më e butë. Azhurnimi nga 60Hz në 120Hz, 144Hz ose 165Hz është një ndryshim shumë i dukshëm. Somethingshtë diçka që thjesht duhet ta shihni vetë, dhe nuk mund ta bëni duke parë një video të saj në një ekran 60Hz.

Shkalla e rifreskimit adaptiv, megjithatë, është një teknologji e re e përparme që po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar. NVIDIA e quan këtë G-SYNC, ndërsa AMD e quan FreeSync, por koncepti kryesor është i njëjti. Një ekran me G-SYNC do të kërkojë kartën grafike sa shpejt po jep kornizat dhe rregullon shpejtësinë e rifreskimit në përputhje me rrethanat. Kjo do të eliminojë grisjen e ekranit në çdo shpejtësi kornize deri në shpejtësinë maksimale të rifreskimit të monitorit. G-SYNC është një teknologji për të cilën NVIDIA ngarkon një tarifë të lartë licencimi dhe mund të shtojë qindra dollarë në çmimin e monitorit. Nga ana tjetër, FreeSync është një teknologji me burim të hapur të siguruar nga AMD, dhe vetëm shton një sasi të vogël në koston e monitorit. Ne në Perfect Display instalojmë FreeSync në të gjithë monitorët tanë të lojërave si standard.

144Hz11

A duhet të blej një G-Sync dhe FreeSync të pajtueshëm monitor lojrash?

Në përgjithësi, Freesync është jashtëzakonisht i rëndësishëm për lojërat, jo vetëm për të shmangur lotët, por për të siguruar një përvojë më të butë. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse po përdorni pajisje lojërash që nxjerrin më shumë korniza sesa mund të trajtojë ekrani juaj.

G-Sync dhe FreeSync janë zgjidhje për të dyja këto çështje duke patur që ekrani të rifreskohet me të njëjtin ritëm siç jepen kornizat nga karta grafike, duke rezultuar në lojëra të qetë, pa lot.

Freesyn
Picture (6)

Çfarë është HDR? 

Shfaqjet me diapazon të lartë dinamik (HDR) krijojnë kontraste më të thella duke riprodhuar një gamë më të lartë dinamike të shkëlqimit. Një monitor HDR mund të bëjë që pikat kryesore të duken më të ndritshme dhe të japin hije më të pasura. Azhurnimi i PC tuaj me një monitor HDR ia vlen nëse luani lojëra video me grafikë të cilësisë së lartë ose shikoni video në rezolucion HD.

 Pa u futur shumë thellë në detajet teknike, një ekran HDR prodhon shkëlqim dhe thellësi më të madhe ngjyrash sesa ekranet e ndërtuara për të përmbushur standardet e vjetra. 

Picture (9)
HDR 400

1MS Koha e përgjigjes zvogëlon fantazmën dhe turbullimin gjatë tranzicionit të pikseleve, gjithmonë duke e mbajtur armikun & terrenin pikërisht në fokus gjatë momenteve kaotike.

MPRT 1ms

Dalja e ngjyrave 10 bit mund të përfaqësojë midis 0000000000 deri 1111111111 në secilën prej ngjyrave të kuqe, blu dhe të verdhë, që do të thotë se dikush mund të përfaqësojë 64x ngjyrat e 8-bitëve. Kjo mund të riprodhojë 1024x1024x1024 = 1,073,741,824 ngjyra, e cila është një sasi absolutisht e madhe më shumë ngjyra sesa 8 bit. Për këtë arsye, shumë nga gradientët në një imazh do të duken më të lëmuar si në imazhin e mësipërm, dhe imazhet me 10 bit duken dukshëm më mirë se sa homologët e tyre 8-bit.

1 (2)

  • E mëparshme:
  • Tjetra:

  • Shkruajeni mesazhin tuaj këtu dhe na e dërgoni